piątek, 27 stycznia 2017

W lustrze języków


Kilkaset pocztówek okrążyło trasy pomiędzy partnerami projektu eTwinning. Było powodem do wypieków na twarzach, zaciekawiało treścią ręcznych zapisów uczniów, budziło emocje w poszukiwaniu na zadawane czasem na kartkach lub w korespondencji online zaskakujące pytania nadawców. Rozpoczęty we wrześniu projekt bazujący na współpracy na odległość pomiędzy szkołami europejskimi, na komunikacji w języku niemieckim, dobiega końca. Przez te kilka miesięcy wydarzyło się edukacyjnie znacznie więcej niż to wstępnie zaplanowaliśmy, a całkiem spory zespół nauczycieli i uczniów, z którymi byliśmy w stałym kontakcie okazał się być znakomitą grupą wsparcia, motywującą do nauki, do poznawania innych kultur, do podtrzymywania na duchu, jak coś nie wychodzi. Na ostatnich przed feriami zajęciach podsumowywaliśmy.
Co nam się udało najbardziej?

Toplista zadań projektowych "Im Spiegel der Sprachen"
kącik projektu eTwinning "Im Spiegel der Sprachen"
Nasi uczniowie byli bardzo aktywni, podejmowali pomysły z innych krajów. Grę "Schnitzeljagd", zaproponowaną przez grupę z greckich Salonik wzbogaciliśmy kodowaniem zadań przy pomocy generatora kodów QR. Festiwalowe zadanie opracowane przez uczniów z Zugdidi w Gruzji polscy uczniowie wykonali tak dobrze, że zostali nagrodzeni przez gruzińskie jury. W wyzwaniu ze Szwecji, jakie rzuciła grupa z Helsingborg również dzięki zaangażowaniu i systematyczności udało się wyprzedzić klasę z Ukrainy.  W konkursie "Eurovision contest" na polską kolędę oddano najwięcej głosów. My natomiast zaprosiliśmy wszystkich partnerów do tworzenia zadań w kalendarzu adwentowym online.
Z otrzymanych pocztówek i listów przygotowaliśmy również kalendarz adwentowy, który znajdował się w szkolnej klasopracowni. Z zadań ukrytych w numerowanych kopertach przez cały grudzień korzystali uczniowie naszego gimnazjum.
tajemnica czerwonych kopert z zieloną gwiazdką

Wielką niespodzianką okazały się dla nas przesyłki z Gruzji i Szwecji z drobnymi upominkami od tamtejszych uczniów i nauczycieli, którymi nagrodzili grupę projektową z klasy IIG, za zaangażowanie, za udaną współpracę i podejmowanie się zadań, jakie obejmowały konkursy.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz